Software se kterým nejčastěji pracuji

Helix

Helix je postmoderní modální editor.

Název postmoderní získal z důvodu: Jestliže je Neovim moderní Vim, pak je Helix postmoderní.

Od již zmiňovaného Neovimu ho odlišuje spousty věcí i když koncept modálního editoru sdílí oba dva. Oba editory podporují LSP, ale Helix už nepodporuje pluginy tak není tak rošiřitelný jako Neovim. Dokonce mají oba jiné klávesové zkratky a obrácenou logigu příkazu, v Helixu vyberete objekt a pak vykonáte příkaz Neovim to má opačně. Helix je skvělým nástrojem pro nováčky v modálních editorech, ale náročný uživatel bez možnosti pluginů nebude asi zcela spokojený. Já jsem i přes jeho nevýhody oproti Neovim na něj přešel jelikož jeho výhody jsou pro mě větší důvod ho používat. Určitě stojí za ozkoušení a třeba i vy si ho oblíbíte jako já.

Můj setup na vývoj frontend si můžeš prohlédnout na mé Gitea.

Na mém Blogu na témá Helix najdeš více informací či mé Digitální zahradě a Dev.to profilu.

Obsidian

Obsidian markdown editor pro ty nejnáročnější.

Další softwar bez kterého se neobejdu je textový editor. Velmi jsem si oblíbil formát Markdown a začal jsem zkoušet velké množství editorů a nakonec jsem zůstal u Obsidianu. Je možné ho rozšířit pluginy a jeho největší výhodouje, vaše data zůstávají u vás narozdíl od jiných textových editorů.

Pokud se chceš o Obsidianu dozvědět více, pod odkazem najdeš další materiály k Obsidianu.

Neovim

Modální editor Neovim je jeden z mých oblíbených editorů. Tento editor jsem už dlouhou dobu používal před Helixem, oproti Helixu má mnohem strmější křivku učení. Jeho největší výhodou je spousta pluginu a možnost si ho přizbůsobit dle sebe. Jeho hlavní nevýhoda je, nezkušený uživatel si ho může lehce rozbí.

Na moje nastavení Neovimu se můžeš podívat na mé Gitea.